Ograniczenie ryzyka tworzenia się skrzepów w próbkach krwi
Niedostateczne wymieszanie próbki może doprowadzić do powstania skrzepów
Skrzepy w próbkach krwi do pomiarów parametrów krytycznych mogą doprowadzić do wystąpienia błędów w fazie przedanalitycznej. Skrzepy najczęściej powstają w wyniku niecałkowitego rozpuszczenia się antykoagulantu w próbce. Jeśli dojdzie do wykrzepienia, próbka krwi nie nadaje się do dalszej analizy. [1]
Skutki obecności skrzepów w próbkach krwi
Skrzepy krwi mogą blokować ścieżkę przepływu w urzadzeniu, prowadząc do przestojów analizatora. Jeśli do analizatora parametrów krytycznych zostaną wprowadzone skrzepy, wyniki mogą być obarczone błędami lub analizator przestanie działać. [1]
Ogranicz ryzyko skrzepów w próbkach krwi
Nieodpowiednie mieszanie zwiększa ryzyko powstawania skrzepów w próbce. Odpowiednie wymieszanie próbki krwi po pobraniu redukuje ryzyko powstania skrzepów.
Kiedy próbka krwi nie zawiera pęcherzyków powietrza, należy odpowiednio wymieszać ją z antykoagulantem. Heparyna zawarta w strzykawce lub kapilarze musi rozpuścić się we krwi, aby ograniczyć ryzyko powstania skrzepu. Zalecana technika mieszania to rolowanie strzykawki pomiędzy dłońmi. Następnie kilkukrotnie należy delikatnie odwrócić strzykawkę w pionie. [1-2]
Firma Radiometer zaprojektowała strzykawkę do gazometrii safePICO, aby pomóc w uzyskaniu odpowiedniego wymieszania próbki. Sucha, zrównoważona elektrolitowo heparyna w naszych strzykawkach safePICO w połączeniu z automatycznym mieszaniem pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia skrzepów w próbkach krwi.
Po pobraniu próbki wbudowana kulka mieszająca w strzykawce pomaga w uzyskaniu jednorodnej próbki.
Strzykawka safePICO została zaprojektowana w celu zminimalizowania ryzyka wystapienia innych błędów przedanalitycznych. Oprócz eliminacji skrzepów, safePICO może pomóc w bezpiecznym usunięciu pęcherzyków powietrza z próbki i zmniejszeniu ryzyka hemoliza spowodowanej niewłaściwym mieszaniem, zakłuciem igłą lub niewłaściwemu przypisaniu próbek do pacjentów.
Potrzebujesz więcej informacji?
Referencje
1. Dukic L et al. Blood gas testing and related measurements: National recommendations on behalf of the Croatian Society of Medical Biochemistry and Laboratory
Medicine. Biochemia Medica 2016; 26, 3: 318-36.
2. CLSI. Blood Gas and pH Analysis and Related Measurements; Approved Guideline—Second Edition. CLSI document C46-A2 [ISBN 1-56238-694-8). Clinical and Laboratory Standards Institute, 950 West Valley Road, Suite 2500, Wayne, Pennsylvania 19087 USA, 2009.
Na tej stronie wykorzystywane są pliki cookies
Pliki cookiesWprowadź poprawny adres e-mail
W wiadomości e-mail wyślemy zaproszenie do logowania za pomocą Microsoft Azure AD
Kliknij „Rozpocznij” w wiadomości e-mail, aby zaakceptować zaproszenie
Nie udało nam się przetworzyć Twojej prośby z powodu błędu komunikacji
W celu autoryzacji użytkowników firma Radiometer używa usługi Microsoft AZURE Active Directory (AZURE AD)
Firma Radiometer wykorzystuje AZURE AD do zapewnienia bezpiecznego dostępu do dokumentów, zasobów i innych usług na naszym portalu informacyjnym dla klientów i partnerów.
Możesz zalogować się do portalu dla klientów Radiometer za pomocą tych samych danych logowania, jeśli Twoja firma już korzysta z AZURE AD.
Główne zalety
- Można wykorzystać już istniejące dane logowania Active Directory
- Jedno logowanie
- Te same dane do przyszłych usług
Prośba o dostęp
Otrzymasz zaproszenie do naszych usług w wiadomości e-mail po zatwierdzeniu Twojej prośby.
Po zaakceptowaniu zaproszenia możesz zalogować się do portalu dla klientów Radiometer za pomocą tych samych danych logowania, jeśli Twoja firma już korzysta z AZURE AD. W innym przypadku, pocztą e-mial zostanie wysłane jednorazowe hasło do zalogowania się.