Mleczan jako pomoc w diagnostyce i leczeniu sepsy

Mleczan i PCT są uzupełniającymi się markerami, które ułatwiają rozpoznawanie oraz leczenie sepsy i wstrząsu septycznego.

Obecność mleczanu we krwi może być sygnałem ogólnoustrojowej hipoperfuzji tkankowej i może odzwierciedlać dysfunkcję komórkową u chorych na sepsę [1]. Obecnie uwzględniono je w klinicznych kryteriach wstrząsu septycznego zdefiniowanych w Third International Consensus Definition for Sepsis and Septic Shock (Sepsis-3) [1].
 
  • Sepsa: Sepsa jest definiowana jako zagrażająca życiu dysfunkcja narządowa spowodowana zaburzoną regulacją odpowiedzi ustroju na zakażenie. Dysfunkcja narządów może być reprezentowana przez wzrost wyniku w skali niewydolności narządów związanej z sepsą (SOFA) o 2 punkty lub więcej [1].

  • Wstrząs septyczny: Wstrząs septyczny jest definiowany jako podzbiór sepsy, w którym zmiany krążeniowe, komórkowe i metaboliczne wiążą się z wyższą śmiertelnością niż w sepsie. Pacjentów ze wstrząsem septycznym można zidentyfikować klinicznie na podstawie konieczności utrzymania średniego ciśnienia tętniczego (MAP) ≥ 65 mmHg i stężenia mleczanu > 2 mmol/l (>18 mg/dl) przy braku hipowolemii [1].

PCT jest zazwyczaj głównym biomarkerem w przypadku wczesnego wykrywania lub wykluczania sepsy.

W przypadku pomiaru mleczanu w warunkach szpitalnego oddziału ratunkowego uzyskane wyniki uzupełniają wyniki innych badań, np. PCT w kierunku nasilenia infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, a razem stanowią ważną pomoc przy ocenie nasilenia choroby [3].

Zgodnie z wytycznymi kampanii Surviving Sepsis Campaign stężenie mleczanu należy zmierzyć w ciągu 3 godzin od przyjęcia i powtórzyć badanie w ciągu 6 godzin, jeśli wynik będzie podwyższony [4].

Umożliwia to jak najszybsze wdrożenie i ocenę skutecznego postępowania hemodynamicznego u pacjenta septycznego, co zwiększa jego szanse na przeżycie [1, 3-5].


Na podstawie J-L Vincent, komunikaty własne

Wykrywanie sepsy

Zwykła infekcja może szybko rozwinąć się w sepsę, zagrażający życiu stan, który wymaga natychmiastowego rozpoznania i leczenia, kiedy choroba pozostaje jeszcze we wczesnym stadium [1].

Diagnostyka pacjentów z podejrzeniem sepsy jest trudna i złożona. Często pacjenci zgłaszający się na SOR mają gorączkę, duszności, niskie ciśnienie tętnicze krwi, szybkie tętno i oddech — są to objawy, które można łatwo pomylić z innymi ciężkimi chorobami [3].

Wczesne rozpoznanie i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia mają kluczowe znaczenie dla zwiększenia prawdopodobieństwa przeżycia sepsy. Sama ocena kliniczna jest często niewystarczająca do wczesnego rozpoznania sepsy [5].

PCT i mleczan są przydatne jako pomoc przy rozpoznawaniu i leczeniu sepsy oraz uzupełniają ogólną kliniczną ocenę fizycznego stanu pacjenta [3].

Czym jest mleczan?

Mleczan to metabolit glukozy produkowany w tkankach organizmu w warunkach niewystarczającej podaży tlenu. Mleczan jest normalnie usuwany przez wątrobę i nerki, a stężenie mleczanu we krwi u pacjentów nienarażonych na stres wynosi 1–1,5 mmol/l [6].

Jednakże u pacjentów w stanie krytycznym, np. u osób we wstrząsie lub z hipoperfuzją, stężenie mleczanu wzrasta często powyżej 2 mmol/l. Stężenie przekraczające 4 mmol/l wskazuje na potrzebę natychmiastowej resuscytacji oraz przyjęcia na OIT [1, 6].

Podwyższone stężenie mleczanu wskazuje na zaburzenie równowagi i jest związane z podwyższoną umieralnością w przebiegu sepsy [5,6,7].

Wartość pomiaru stężenia mleczanu w diagnostyce sepsy

Pacjenci z podwyższonymi stężeniami mleczanu są ciężko chorzy i wymagają skutecznego leczenia — tu i teraz. Pomiar stężenia mleczanu dostarcza przydatnych informacji na temat postępu choroby i skuteczności leczenia [3].

W przypadku pacjentów z podejrzeniem sepsy pomiar stężenia mleczanu dostarcza przydatnych informacji na temat nasilenia choroby oraz umożliwia monitorowanie jej postępu [3].

Dowiedz się więcej na temat niedrogiej analizy mleczanu lub roli PCT jako pomocy w rozpoznawaniu sepsy

Odwiedź stronę acutecaretesting.org, aby przeczytać więcej szczegółowych artykułów dotyczących rozpoznawania sepsy.

Literatura

1. Singer M, Deutschman CS, Seymour CW et al. The Third International Consensus Definitions for Sepsis and Septic Shock (Sepsis-3). JAMA 2016; 315,8: 801-10
2. Vijayan AL, et al. Procalcitonin: a promising diagnostic marker for sepsis and antibiotic therapy. Journal of Intensive Care 2017
3. Freund Y et al. Serum lactate and procalcitonin measurements in emergency room for the diagnosis and risk-stratification of patients with suspected infection. Biomarkers 2012; 17 (7): 590-596
4. Dellinger RP, Levy MM, Rhodes A et al. Surviving sepsis campaign. International guidelines for management of severe sepsis and septic shock: 2012. Crit Care Med 2013; 41: 580-637
5. Riedel S, et al. Procalcitonin as a marker for the detection of bacteremia and sepsis in the emergency department. Am J Clin Pathol 2011; 135:182-89
6. Seeger C et al. Acute care testing handbook. 2014
7. Andersen LW, et al. Etiology and therapeutic approach to elevated lactate. Mayo Clin Proc. 2013; 88(10): 1127-1140


MAPSSS-000291 R1

Na tej stronie wykorzystywane są pliki cookies

Pliki cookies
Potwierdź swoje konto Radiometer

Wprowadź poprawny adres e-mail

KONTYNUUJ
Podając swój adres e-mail, akceptujesz politykę prywatności
Firma Radiometer korzysta z Microsoft Azure AD do autoryzacji dostępu klientów. Jeśli już jesteś zarejestrowany, możesz zalogować się w Microsoft Azure AD za pomocą danych logowania Microsoft Azure AD.
Już jesteś zarejestrowany
Firma Radiometer korzysta z Microsoft Azure AD do autoryzacji dostępu klientów. Jeśli już jesteś zarejestrowany, możesz zalogować się w Microsoft Azure AD za pomocą danych logowania Microsoft Azure AD.
Dziękujemy

W wiadomości e-mail wyślemy zaproszenie do logowania za pomocą Microsoft Azure AD

Firma Radiometer korzysta z Microsoft Azure AD do autoryzacji dostępu klientów.
Przepraszamy

Twój adres e-mail nie jest zarejestrowany u nas

Wcześniej wysłaliśmy zaproszenie e-mailem

Kliknij „Rozpocznij” w wiadomości e-mail, aby zaakceptować zaproszenie

Firma Radiometer korzysta z Microsoft Azure AD do autoryzacji dostępu klientów.
Przepraszamy

Nie udało nam się przetworzyć Twojej prośby z powodu błędu komunikacji

Przepraszamy

To konto nie otrzymało dostępu do portalu

W celu autoryzacji użytkowników firma Radiometer używa usługi Microsoft AZURE Active Directory (AZURE AD)

Firma Radiometer wykorzystuje AZURE AD do zapewnienia bezpiecznego dostępu do dokumentów, zasobów i innych usług na naszym portalu informacyjnym dla klientów i partnerów.

Możesz zalogować się do portalu dla klientów Radiometer za pomocą tych samych danych logowania, jeśli Twoja firma już korzysta z AZURE AD.

Główne zalety

  • Można wykorzystać już istniejące dane logowania Active Directory
  • Jedno logowanie
  • Te same dane do przyszłych usług
  • Prośba o dostęp

    Otrzymasz zaproszenie do naszych usług w wiadomości e-mail po zatwierdzeniu Twojej prośby.

    Po zaakceptowaniu zaproszenia możesz zalogować się do portalu dla klientów Radiometer za pomocą tych samych danych logowania, jeśli Twoja firma już korzysta z AZURE AD. W innym przypadku, pocztą e-mial zostanie wysłane jednorazowe hasło do zalogowania się.