CRP jako pomoc w diagnostyce sepsy
CRP jest uznanym biomarkerem zakażenia, zapalenia oraz sepsy i jest szeroko stosowany w przychodniach i na oddziałach ratunkowych.
Ponieważ poziom CRP podczas silnego zapalenia wzrata bardziej i szybciej niż poziom innych reagentów ostrej fazy, białko C-reaktywne było używane od dziesięcioleci w celu potwierdzenia bądź wykluczenia zapalenia ogólnoustrojowego, zakażenia lub sepsy.
Pomimo niskiej specyficzności -która może być uznana za wadę jako biomarkera sepsy u dorosłych - pomiar CRP zwykle jest stosowany jako badanie przesiewowe noworodków w celu wykluczenia bądź potwierdzenia sepsy (oznaczane w ciągu pierwszych 24 godzin życia), ponieważ specyficzność pomiaru w tym wypadku jest ogólnie uważana za bardzo wysoką [1].
Wspomaganie diagnostyki sepsy – test CRP
Pomiar CRP może jednak dostarczyć dowodów potwierdzających podejrzenie zakażenia, w tym sepsy. Na przykład, gdy istnieją pewne dodatkowe kryteria, takie jak wysoka gorączka i zwiększona szybkość oddechów, wartości CRP mogą być wykorzystane do diagnozowania stanu zapalnego lub zakażenia, które może rozwinąć się w sepsę [2].
Oznaczanie CRP w połączeniu z prokalcytoniną (PCT) pozwala na rozróżnienie czy mamy do czynienie z uogólnioną reakcją zapalną czy z sepsą [2]. Sepsa jest wynikiem gwałtownej i niekontrolowanej reakcji organizmu na zakażenie a współczynnik śmiertelności w przypadku sepsy wynosi około 30 % [3].
Wartości CRP, PCT i mleczan lub kombinacja tych trzech biomarkerów ściśle korelują z nasileniem zakażenia i stanowią cenną informację prognostyczną co do rokowań pacjenta [2, 4].
Jeżeli stężenie mleczanów przekracza 2.0 mmol/L, jest to sygnał ostrej niewydolności narządowej, która może prowadzić do szoku septycznego ze współczynnikiem śmiertelności bliskim 50 % [3-5].
Literatura
2. Castelli FP, et al. Procalcitonin and C-reactive protein during systemic inflammatory response syndrome, sepsis and organ dysfunction. Crit Care 2004; 8(4):234-42
3. Brun-Buisson C. The epidemiology of the systemic inflammatory response. Intensive Care Med. 2000, Vol.26 Suppl 1: 64-74.
4. Freund Y, et al. Serum lactate and procalcitonin measurements in emergency room for the diagnosis and risk-stratification of patients with suspected infection. Biomarkers 2012; 17(7): 590-6
5. Bakker J, et al. Serial blood lactate levels can predict the development of multiple organ failure following septic shock. Am J Surg 1996; 171: 221-6.
Na tej stronie wykorzystywane są pliki cookies
Pliki cookiesWprowadź poprawny adres e-mail
W wiadomości e-mail wyślemy zaproszenie do logowania za pomocą Microsoft Azure AD
Kliknij „Rozpocznij” w wiadomości e-mail, aby zaakceptować zaproszenie
Nie udało nam się przetworzyć Twojej prośby z powodu błędu komunikacji
W celu autoryzacji użytkowników firma Radiometer używa usługi Microsoft AZURE Active Directory (AZURE AD)
Firma Radiometer wykorzystuje AZURE AD do zapewnienia bezpiecznego dostępu do dokumentów, zasobów i innych usług na naszym portalu informacyjnym dla klientów i partnerów.
Możesz zalogować się do portalu dla klientów Radiometer za pomocą tych samych danych logowania, jeśli Twoja firma już korzysta z AZURE AD.
Główne zalety
- Można wykorzystać już istniejące dane logowania Active Directory
- Jedno logowanie
- Te same dane do przyszłych usług
Prośba o dostęp
Otrzymasz zaproszenie do naszych usług w wiadomości e-mail po zatwierdzeniu Twojej prośby.
Po zaakceptowaniu zaproszenia możesz zalogować się do portalu dla klientów Radiometer za pomocą tych samych danych logowania, jeśli Twoja firma już korzysta z AZURE AD. W innym przypadku, pocztą e-mial zostanie wysłane jednorazowe hasło do zalogowania się.